Porgandimahl
Keskaegne raviraamat ütles, et ükski juurvili ei ravi inimest paremini kui porgand, eriti kasulik on porgandimahl, mida rahvameditsiinis kasutatakse mitmete terviseprobleemide leevendamiseks ja raviks.
Kaalulangetaja
Porgandimahl sisaldab toitaineid ja biobaktereid, mis lõhustavad hästi rasvu. Seetõttu soovitatakse mahla juua nii ülekaalulistel kui ka nendel, kellel on probleeme kõhukinnisusega, sest mahlas sisalduv beetakaroteen tugevdab maoseinu ja kiirendab seedimist. Porgandimahl puhastab ka maksa ning aitab organismist välja viia toksiine ja jääkaineid.
Luude tugevdaja
Värske porgandimahl sisaldab rohkesti kaltsiumi ning selle tarvitamine tagab tugevad luud ja küüned.
Organismi tugevdaja
Rahvasuus on porgandimahla nimetatud ka tervistavaks imejoogiks, mis hävitavat organismis kõik viirused. Porgand ei jää maha mikrofloorat hävitavate fütontsiidide sisalduse poolest sibulast ja küüslaugust.
Lisaks sellele aitab porgandimahl ennetada osteoporoosi, parandada nägemist, leevendada ülemiste hingamisteede haigusi, on hea unetuse korral, tugevdab närvisüsteemi ning aitab võidelda stressiga.
Peedimahl
Punapeedi head omadused olid teada juba üle 2000 aastat tagasi. Vana-Kreeka arstid soovitasid juba tol ajal haigetel jõu kiiremaks taastamiseks juua punapeedi mahla.
Südame ja veresoonkonna tugevdaja
Peedimahl soodustab vere punaliblede teket ja stimuleerib vereloomet parandades vere koostist ning korrigeerides isegi suhkruhaigetel vere suhkrusisaldust (viimasel juhul tarvitada soovitatavalt koos porgandimahlaga). Sobib kõrgvererõhu korral ja ka ateroskleroosi (veresoonte lupjumise) pidurdamiseks ja profülaktikaks, stimuleerib südametegevust. Peedimahl on hea ka veenilaiendite, tromboflebiidi, vere paksenemise, hüpertoonia ja mitmesuguste südametegevuse häirete korral.
Organismi puhastaja ja tugevdaja
Peedimahla tarvitatakse üldtugevdava vahendina paljude haiguste puhul, varjatud hüpovitaminoosi, suure füüsilise ja vaimse koormuse korral. Peedimahl soodustab ainevahetust, kiirendab jääkainete ja mürgiste ainete eritumist kehast, tal on ka valuvaigistav ja põletikuvastane toime. Peedimahl tugevdab neerude, sapipõie ja maksa tööd ning takistab neerukivide tekkimist. Peedimahla soovitatakse juua immuunsüsteemi tugevdamiseks.
Abiks naistele
Peedimahl on naistele abiks organismi tugevdamisel raseduse ajal. Peedimahla on kasulik juua ka menstruatsioonihäirete puhul ning klimakteeriumi ajal annab see sageli palju püsivama efekti kui ravimid ja sünteetilised hormoonid.
Kudede taastaja
Alkoholi liigtarvitamisel kahjustuvad kõige enam maks, pankreas ning südamelihas. Peedimahl on üks väheseid, millest on abi, sest selles sisalduvad orgaanilised mineraalainete soolad aitavad kaasa alkoholi tarvitamise tagajärjel kahjustatud koerakkude taastumisele, et need organid saaksid enam-vähem talutaval tasemel taastuda. Peedimahlast on abi ka narkootikumidest kahjustatud organismi taastamisel: peedimahl neutraliseerib veres leiduvaid mürkaineid ning rikastab verd mineraalainete ja suhkrutega, vere kaudu jõuavad tähtsad toitained ka narkootikumidest kahjustatud organitesse.
Lisaks sellele on peedimahlast abi kõrvavalu, kurguvalu ja nahapõletike korral, samuti on peedil täheldatud vähivastast toimet, peedimahlast on abi ka allergiate korral. Kuid ettevaatust: peedimahla tarvitamise päevaseks normiks loetakse 200–400 grammi, raskemate tervisehäirete korral pool liitrit ning see soovitatakse jaotada mitmele joogikorrale enne söögiaega. Peedimahla võib alguses ka lahjendada porgandimahla või veega, et organism sellega harjuks.
Kapsamahl
Kapsast on tuntud kultuurtaimena juba vähemalt 4000 aastat, sama kaua tuntakse ka tema raviomadusi. Juba Rooma arstid soovitasid kapsalehti panna haavanditele ja verevalumitele, et soodustada nende paranemist, 20. sajandi keskel tõestasid USA teadlased, et värske kapsamahl parandab mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõbe.
Organismi puhastaja ja kaalulangetaja
Kapsas on rohkesti vett ja vähe süsivesikuid, millest peaaegu poole moodustavad seedimatud kiudained — need soodustavad soolestiku tegevust ja aitavad organismist kolesterooli ja liigset vedelikku väljutada. Seetõttu on kapsamahlal puhastav ja kaalu vähendav toime. Värkskes kapsamahlas on palju mineraalaineid (väävlit, kloori, joodi jms), mis soodustavad mao ja soolte limaskesta puhastumist.
Haavandtõve parandaja
Kapsamahl sisaldab S-metüülmetioniini (kutsutakse ka U-vitamiiniks), mis mõjub ravivalt maokatarri ja haavandtõve korral, suurendades mao verevoolu ja aidates tugevdada magu kaitsvat sisemist kattekihti.
Mao- ja kaksteistsõrmiku puhul soovitatakse juua kapsamahla iga päev 3 klaasi 1 kuu jooksul ja järelraviks 4-6 kuu möödudes.
Külmetushaiguste leevendaja
Kapsamahl aitab leevendada külmetust– sooja mahlaga võib kurku kuristada või juua seda koos meega. Kapsas sisaldab C-vitamiini samas koguses kui apelsinis või sidrunis.
Haavade ja traumade tervendaja
Juba Rooma arstid soovitasid soovitasid pestud ja muljutud kapsalehti soojendatult panna riidekotikeses koeranaeltele, haavanditele, külmamuhkudele ja verevalumitele. Abi saab kapsamahlast ka mädanevate haavade, haavandite, põletuste, stomatiidi ja ekseemide ravimisel.
Kapsamahl on Vene traditsioonis tuntud iidse tervisejoogina, eriti hästi aga pohmeluse leevendajana. Kapsmamahl sisaldab aineid, mis takistavad kantserogeensete ühendite moodustumist ja neutraliseerivad mürkained – nii on kapsamahl tõhus abiline vähktõve ravis ning ennetuses. Kapsamahl on hea ka mahlapaastu ajal.
Tähelepanu: kõrge maohappesuse korral tasub kapsamahlaga olla ettevaatlik.
Kadarbiku smuutides kasutatavad puuviljad ja marjad
Banaan on maailma üks vanimaid ja tähtsamaid kultuurtaimi, mida on kasvatatud kultuurtaimena juba üle 3000 aasta. Banaanis sisalduvad ained aitavad vähendada vähki haigestemise riski, aitavad ravida neerukive ning kõrget vererõhku. Banaan võib olla heaks abiliseks ka pohmellist ülesaamisel.
Õuna on paljudes traditsioonides peetud müstiliseks või ka keelatud viljaks. Tänapäeval on õunad ilmselt kõige sordirohkemad ning tuntumad puuviljad. Hästi on tuntud ütlus „An apple a day keeps the doctor away“.
Maasika ilu, aroomi ja raviomadusi ülistati juba antiikajal. Maasikate rohkest rauasisaldusest on rahvasuus kujunenud lausa müüt. Maasikate plussiks on ka erinevate antioksüdantide rohkus, see aitab tõhusalt vähendada riske haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse. Maasikatel on ka tugev põletikuvastane ja immuunsüsteemi tugevdav toime.
Apelsinimahla peetakse tervisliku toitumise lahutamatuks osaks juba ammustest aegadest. Klaas apelsinimahla katab organismi päevase C-vitamiini vajaduse. Apelsinides sisalduv inosiit vähendab veresoonte lupjumise ohtu.
Mangot kasutatakse toiduks juba üle 4000 aasta ning seda on nimetatud jumalikuks toiduks ja puuviljade kuningaks. Mangopürees sisaldub rikkalikult olulisi vitamiine ja mineraale ning sobib hästi ka diettoiduks, kuna sisaldab palju kiudaineid.
Mustikas parandab ainevahetust, nägemisteravust ja silma võrkkesta verevarustust. Värske mustikaga on ravitud maksa ja sapihädasid, soolepõletikke ja maohaavu. Väga hästi mõjub mustikas seedehäirete korral. Mustikates on inimorganismis vananemisprotsesse pidurdavate antioksüdantide sisaldus väga kõrge.
Vaarikas seisab rahvameditsiinis juba ammustest aegadest aukohal kui tõhus palavikualandaja, teda on nimetatud ka aspiriini vanaemaks. Vaarikas on rikas antioksüdantide poolest ja tänu sellele kaitseb organismi enneaegse vananemise eest. Vaarikal on kuseeritust ergutav, verejooksu peatav, antibakteriaalne ja valuvaigistav toime. Vaarikad alandavad ka vere suhkrusisaldust. Vaid vähesed teavad veel ühte vaarika hinnalist omadust – ta aitab iivelduse puhul.
Rabarberit on Hiinas kasutatud ravimtaimena juba aastatuhandeid. Uuringud on näidanud, et rabarber on võib vähendada vähiriski, suur kiudainete sisaldus aitab korrastada seedehäired. Rabarber vähendab vere kolesteroolisisaldust, on põletiku- ja allergiavastas toimetaga.
Ananass sisaldab rauda, kaltsiumi jm väärtuslikke mineraale ning A-, B- ja C-vitamiini. On kasulik mälule, närvidele ja luukoele, ananassimahla soovitatakse tarbida ka mao alahappesuse korral. Kuna suure osa ananassis sisalduvatest süsivesikutest moodustab tuntud energiaallikas fruktoos, peaks jook sobima ka kehalise koormuse harrastajatele. Ananassimahl sobib hästi ka neile, kes soovivad kehakaalu kontrolli all hoida.
Pirnide kasulikkusest pole just palju räägitud, sellegipoolest on tegemist väärt kraamiga. Pirnid sisaldavad rauda, kaaliumi, B-vitamiini, mis mõjuvad hästi südametegevusele ning ka vererõhule. Sisaldades pektiini on pirn heaks toksiliste ainete väljaviijaks kehast ning mõjub hästi ka seedimisele. Lisaks sellele sisaldavad pirnid vähem suhkrut kui näiteks õunad.